Naujas požiūris į žmogų su negalia

 

Nuo 2005 metų liepos 1 dienos įsigalios naujoji Invalidų socialinės integracijos įstatymo redakcija „Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymas", pakeisianti dar 1991 metais priimtą įstatymą. Naujasis įstatymas, kuriame yra atnaujinta daugelis senojo įstatymo nuostatų, užtikrina geriausias galimybes žmonėms su negalia tapti lygiateisiais bei pilnaverčiais visuomenės nariais.

Naujasis Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymas pagrįstas nauju požiūriu į žmogų su negalia. Esminis naujojo įstatymo akcentas - naujai įvertinama žmogaus negalia ir jam atsiveriančios galimybės. Neįgalusis žmogus gali rinktis, ką jis nori ir sugeba daryti, o visuomenės pareiga - padėti jam to pasiekti.

Įstatymo projektas yra suderintas su neįgaliųjų organizacijomis ir visomis suinteresuotomis institucijomis. įstatyme numatyta, kad jo galiojimas neturi pabloginti nei socialinės, nei materialinės žmonių, kuriems jau yra nustatytas invalidumas, padėties.

Naujame įstatyme nebevartojama senoji sąvoka „invalidas", vietoje jos įteisinta sąvoka „neįgalusis". Taip pat neliko ir „invalidumo" sąvokos, ją pakeitė dvi naujos - „neįgalumo lygis" ir „darbingumo lygis".

 

VAIKAMS IKI 18 METU BUS NUSTATOMAS NEĮGALUMO LYGIS

 

Vaikams iki 18 metų bus nustatomas neįgalumo lygis, kuris bus skirstomas į tris lygius pagal negalios sunkumą: sunkų, vidutinį ir lengvą.

Vienas svarbiausių dalykų kiekvienam vaikui -tai, kad jis turėtų pačias geriausias galimybes vystytis ir mokytis. Todėl nustatant neįgalumo faktą bus vertinama ne tik vaiko sveikatos būklė, bet ir galimybė būti ugdomam, savarankiškumas kasdieninėje aplinkoje, aplinkos veiksnių įtaka ir kiti svarbūs aspektai.

Neįgalumo lygio vaikams iki 18 metų nustatymo taisykles patvirtins Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Socialinės apsaugos ir darbo bei Švietimo ir mokslo ministerijomis.

Kur man reikėtų kreiptis, norint nustatyti vaiko neįgalumo lygį?

Vaikų neįgalumo lygį nustatys Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Tėvams, kaip ir anksčiau, reikės kreiptis į bendrosios praktikos (šeimos) gydytojus, vaikų ligų gydytojus ar specialistus, kurie įvertins vaiko sveikatos būklę ir parengs bei pristatys medicininius dokumentus.

Nuo ko priklausys skiriamos šalpos pensijos dydis?

Šalpos pensija ir kitokia socialinė parama priklauso nuo neįgalumo lygio.

Kokios papildomos paramos gali tikėtis vaikai, kuriems nustatytas neįgalumo lygis?

Jau ir dabar vaikai su negalia gauna techninę bei finansinę pagalbą. Šią pagalbą ateityje numatoma plėsti ir vystyti.

 

DARBINGO AMŽIAUS ŽMONĖMS NUSTATOMA NE INVALIDUMO GRUPĖ, O DARBINGUMO LYGIS

 

Naujajame įstatyme numatyta, kad darbingumo lygis bus nustatomas asmenims nuo 18 metų iki senatvės pensijos amžiaus. Įstatyme akcentuojama ne tai, kiek dar bingumo žmogus yra praradęs, o tai, kiek jo yra išlikę.

 

Darbingumo lygis bus nustatomas įvertinus žmogaus sveikatos būklę, kartu įvertinant jo sugebėjimus, susijusius su galimybe:

*  atlikti turimos kvalifikacijos darbus;

*  įgyti naują kvalifikaciją;

*  dirbti darbus, nereikalaujančius profesinės kvalifikacijos.

 

Darbingumo lygis bus nustatomas panaudojus visas galimas medicininės ir profesinės reabilitacijos bei specialiosios pagalbos priemones. Nustatant darbingumo lygį, bus remiamasi asmenį gydančių gydytojų, profesinės reabilitacijos ir kitų specialistų pateiktais dokumentais.

 

Pagal naująjį įstatymą darbingumas bus vertinamas procentais:

1) jei asmeniui bus nustatyta 0-25 proc. darbingumo, asmuo bus laikomas nedarbingu;

2) jei asmeniui bus nustatyta 30-55 proc. darbingumo, asmuo bus laikomas iš dalies darbingu;

3) jei asmeniui bus nustatyta 60-100 proc. darbingumo, asmuo bus laikomas darbingu.

 

Tiems darbingo amžiaus žmonėms, kuriems jau yra nustatyta invalidumo grupė, bus numatytas pereinamasis laikotarpis - nuo 2005 metų liepos 1 dienos iki 2007 metų birželio 30 dienos. Jeigu darbingo amžiaus žmogui invalidumo grupė yra nustatyta terminuotam laikotarpiui, tai pasibaigus terminui jis turės kreiptis privaloma tvarka dėl darbingumo lygio nustatymo. Turintys nustatytą invalidumo grupę neterminuotam laikotarpiui taip pat galės kreiptis dėl darbingumo lygio nustatymo, tačiau tai bus neprivaloma. Jie ir toliau gaus iki šiol gautas išmokas.

Kokia institucija bus atsakinga už darbingumo lygio nustatymą?

Darbingumo lygį nustatys Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Darbingumo lygio nustatymo kriterijus ir procedūras nustatys Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kartu su Sveikatos apsaugos ministerija.

Ar aš turiu teisę nesutikti su man nustatytu darbingumo lygiu? Kur man dėl to reikėtų kreiptis?

Taip. Pirmiausiai Jūs turėsite kreiptis į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Jei nesutiksite su šios tarnybos sprendimu, Jūs turėsite teisę kreiptis į Ginčų komisiją prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Tai bus nauja ir nepriklausoma tarnyba, visiškai nesusijusi su Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Nuo ko priklausys mano darbingumo netekimo pensijos dydis?

Pensijos dydis priklausys nuo Jums nustatyto darbingumo lygio.

Jeigu aš jau gaunu darbingumo netekimo pensiją, ar pagal naująjį įstatymą ji nesumažės?

Įstatymas numato, kad žmonės, kurie gauna darbingumo netekimo pensiją ir kuriems jau buvo nustatytas neįgalumas, dėl naujojo įstatymo priėmimo nepraras iki šiol jiems mokėtų išmokų.

Kaip ir kada bus skiriama darbingumo netekimo pensija?

Darbingumo netekimo pensija bus skiriama tik tuo atveju, jeigu žmogus, kuris nori, kad jam būtų nustatytas darbingumo lygis, bus dalyvavęs profesinės reabilitacijos programoje.

 

Sistema veiks taip:

*  Žmogui, po traumos arba ligos atėjusiam į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nustatyti savo darbingumo lygio, pagal tam tikrus kriterijus bus įvertinamas poreikis profesinės reabilitacijos paslaugoms.

*  Kol žmogus dalyvaus profesinės reabilitacijos programoje, jam bus mokama profesinės reabilitacijos pašalpa. Maksimalus šios pašalpos mokėjimo laikas - 6 mėnesiai, tačiau profesinės reabilitacijos programa galės tęstis ir ilgiau.

*  Pasibaigus profesinei reabilitacijai, bus nustatomas žmogaus darbingumo lygis.

*  Jei dėl sunkių organizmo funkcinių sutrikimų profesinė reabilitacija nebus galima arba dėl asmens amžiaus bei kitų kriterijų ji būtų netikslinga, darbingumo lygis bus nustatomas ir žmogui nedalyvavus profesinės reabilitacijos programoje.

*  Nustačius darbingumo lygį, žmogui su negalia bus pradedama mokėti darbingumo netekimo pensija.

Ar visi žmonės su negalia turės dalyvauti profesinės reabilitacijos programoje?

Profesinės reabilitacijos poreikį individualiai kiekvienam asmeniui nustatys Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Jei poreikis profesinei reabilitacijai nebus nustatytas, darbingumo lygis bus įvertinamas vadovaujantis patvirtintomis taisyklėmis.

Ar profesinės reabilitacijos programoje galės dalyvauti žmonės, kuriems jau yra nustatyta invalidumo grupė?

Jei asmeniui invalidumo grupė yra nustatyta terminuotai, pasibaigus jos terminui reikės kreiptis į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, kuri nustatys, ar šiam asmeniui reikalinga profesinė reabilitacija. Jei bus nustatyta, kad profesinė reabilitacija būtų netikslinga, bus nustatomas darbingumo lygis.

 

PENSINIO AMŽIAUS ŽMONĖMS DARBINGUMO LYGIS NEBUS NUSTATOMAS

 

Žmonėms, sukakusiems senatvės pensijos amžių, darbingumo lygis nebus nustatomas, tačiau jie nepraras teisės į specialiųjų poreikių tenkinimą.

Invalidumas, jau nustatytas senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims, galios iki invalidumo termino pabaigos, drauge bus išsaugomos teisės naudotis visomis garantijomis ir lengvatomis. Pasibaigus minėtam invalidumo terminui, darbingumo lygis nebus nustatomas. Tada senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims bus apskaičiuota senatvės pensija, kuri bus ne mažesnė nei gauta invalidumo pensija.

 

SPECIALIEJI POREIKIAI

 

Iki naujojo įstatymo priėmimo specialieji poreikiai buvo teikiami, tačiau nebuvo sukurtos vieningos jų teikimo sistemos. Tuo tarpu naujas Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymas suteiks žmonėms su negalia platesnes specialiųjų poreikių teikimo galimybes.

Siekiant užtikrinti lygias visų neįgaliųjų teises ir galimybes įvairiose gyvenimo srityse, specialieji poreikiai bus nustatomi ir tenkinami visiems žmonėms su negalia, nepriklausomai nuo jų amžiaus, darbingumo ar neįgalumo lygio.

 

Specialiųjų poreikių nustatymas ir tenkinimas apima įvairias sritis - darbinę veiklą, ugdymą, buitį, asmeninį ir visuomeninį gyvenimą. Specialiesiems poreikiams tenkinti numatytos kelių rūšių specialiosios priemonės:

*  Techninės pagalbos priemonės. Tai kompensacinė technika, specialūs baldai, įvairūs pagalbiniai prietaisai (skaitymo, rašymo, telefono ryšio priemonės ir kt. ).

*  Finansinės pagalbos priemonės. Tai ne pensijos, o tikslinės išmokos - socialinė piniginė parama, tikslinės kompensacijos ir išmokos bei lengvatos.

*  Socialinės paslaugos - stacionarios, bendruomeninės, pagalbos namuose, slaugos ir kt.

Kur aš turėsiu kreiptis dėl specialiųjų poreikių nustatymo?

Dėl specialiųjų poreikių nustatymo Jums pirmiausia reikės kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę.

Bazinius specialiuosius poreikius nustatys Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Dėl kitų specialiųjų poreikių nustatymo žmogus su negalia turės kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas, savivaldybes, medicininės profesinės reabilitacijos centrus ir kitas institucijas, priklausomai nuo poreikių.

 

TEISIŲ IR GARANTIJŲ IŠSAUGOJIMAS

 

Į naująją sistemą iškart pateks tie neįgalieji, kuriems neįgalumo arba darbingumo lygis bus nustatomas pirmą kartą, bei tie darbingo amžiaus žmonės, kuriems nustatytas invalidumo terminas baigsis pradėjus galioti naujajam įstatymui.

Darbingo amžiaus asmenims, kuriems jau nustatyta invalidumo grupė, bus taikomas pereinamasis laikotarpis

Žmonėms, kuriems jau yra nustatyta invalidumo grupė, numatytas pereinamasis laikotarpis - nuo 2005 metų liepos 1 dienos iki 2007 metų birželio 30 dienos.

Iki 2007 metų birželio 30 dienos visiems asmenims nuo 18 metų iki senatvės pensijos amžiaus, kuriems jau buvo nustatytas invalidumas, turės būti nustatytas darbingumo lygis. Šie žmonės pereinamuoju laikotarpiu, kol jiems bus nustatytas darbingumo lygis, bus prilyginami neįgaliesiems, kurie naujo įstatymo nustatyta tvarka pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais, remiantis jų turimais invalidumo pažymėjimais. Iki to laiko, kol jiems bus nustatytas darbingumo lygis, bus mokamos ne mažesnės negu iki naujojo įstatymo įsigaliojimo

jų gautos išmokos (pensijos, pašalpos, kompensacijos), ir jie naudosis visomis lengvatomis, kurios buvo nustatytos iki naujo įstatymo įsigaliojimo.

Vaikų iki 18 metų teisių išsaugojimas

Vaikams iki 18 metų, kuriems jau buvo nustatytas invalidumas, iki nustatyto invalidumo termino pabaigos neįgalumo lygis bus nustatomas, jei to pageidaus tėvai ar kiti atstovai pagal įstatymą. Pasibaigus nustatytam invalidumo terminui ir dėl to pakartotinai tikrinant vaikų iki 18 metų sveikatos būklę, neįgalumo lygis bus nustatomas privalomai. Kol bus nustatytas neįgalumo lygis, bus mokamos ne mažesnės nei iki 2005 metų birželio 30 dienos galiojusiuose teisės aktuose numatytos išmokos (pensijos, pašalpos ir kompensacijos), ir bus suteikiama teisė naudotis ne mažesnėmis garantijomis.

Senatvės pensijos amžių sukakusių asmenų teisių išsaugojimas

Senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims, kuriems pagal ankstesnę tvarkąjau buvo nustatytas invalidumas, iki nustatyto invalidumo termino pabaigos bus mokamos ne mažesnės nei iki 2005 metų birželio 30 dienos galiojusiuose teisės aktuose numatytos išmokos (pensijos, pašalpos ir kompensacijos), ir jie turės teisę naudotis ne mažesnėmis garantijomis ir lengvatomis. Jeigu invalidumas buvo nustatytas neterminuotam laikui, bus mokamos ne mažesnės nei iki 2005 metų birželio 30 dienos galiojusiuose teisės aktuose numatytos išmokos (pensijos, pašalpos ir kompensacijos), ir bus suteikiama teisė naudotis ne mažesnėmis garantijomis ir lengvatomis.

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, 2004